سرباز عدالت

واکاوی همسر آزاری و دلایل آن

چهارشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۴، ۰۹:۰۷ ق.ظ

همسر آزاری یکی از آسیب های اجتماعی پنهان است که معمولا در محیط بسته خانه شکل می گیرد وباعث از هم گسستگی کانون خانواده میشود.

1

(من یک زنم، زنی که خانواده اش را فدای رسیدن به عشقش کرد اما حالا این عشق را زیر تازیانه های بی امان مردش به گور فراموشی سپرده است. مردی که نه تنها عشق بلکه روح مرا کشت.
زنی که ثانیه ثانیه های زندگیش با درد و اثبات نجابتش گذشته وسهمش از زندگی چیزی نبود جز تحقیر و تحقیر…
زنی که هیچ کس به احساس حقارتی که در مقابل دکتر و یا در راهروی دادگستری و پزشکی قانونی تحمل کرد توجهی نکرد زنی که نگاه مردم اطرافش را به روی خودش یک نگاه پر ترحم میبیند نگاهی که انگشت به سویش می گیرد و او را کتک خورده می خواند.
زنی که تمام امیدها و آرزوها و آینده اش را اینجا درمیان راهروهای پیچ در پیچ و تاریک ودل گرفته دادگستری و ورق کاغذهای تمبر خورده و نگاه های سرد و کاونده قاضی و رای های قانونی گم می کند
وهیچکس نیم نگاهی و ارزشی برای چشمان گریانش قائل نمی شود. اینجا باید ثابت کنی که رنج کشیده ای ثابت کنی و دلیل و مدرک داشته باشی تا به کمترین حقت به عنوان انسان برسی … )

 1

همسر آزاری یکی از آسیب های اجتماعی پنهان است که معمولا در محیط بسته خانه شکل می گیرد وباعث از هم گسستگی کانون خانواده میشود.
ندادن خرجی ونفقه زن، سوءاستفاده اقتصادی ازهمسر، ممنوعیت ملاقات باخانواده واطرافیان همسر، حبس کردن درخانه ، تحمیل عقایدودیدگاه خود برهمسر، فحش وناسزا، عیب جویی وبهانه گیری ، تحقیرخانواده همسر، پنهان کاری، تحقیروضعیت ظاهری ، قطع ارتباط همسرباجامعه، بی اعتمادی نسبت به همسر، ایجادحس بی اعتمادی درفرزندان نسبت به خانواده همسر همه اینها نوعی همسر آزاری است که هم زن و هم مرد به هم روا می دارند.
مشکلات اقتصادی، اعتیاد، ویا فرهنگ غلط مرد یا زن سالاری در خانواده ها نیز یکی از عوامل مهم همسر آزاری است.
همسر آزاری فقط مختص مردان نیست بلکه زنان هم می توانند با رفتارها و کارهای اشتباهشان به نوعی همسر آزار به شمار آیند اما در جامعه ما زنان بیشتر مورد همسر آزاری واقع می شوند.
یکی از مهمترین عواملی که باعث همسر آزاری در مردان میشود عدم اعتماد به همسر و بی اعتمادی شدید به جامعه است.
بی اعتمادی شک و بدبینی به همسر را به همراه خواهد داشت و با بروز بی اعتمادی مرد محیط خانه  را برای زن کوچک و بسته میکند و رابطه زن را با محیط بیرون محدود و یا قطع می کند.
اعتیاد و مشکلات روانی در مردان هم یکی دیگر از عوامل همسر آزاری است.
در این میان روح و جسم زن مورد آسیب واقع می شود شاید دردهای جسمانی بعد از گذر زمان بهبود یابد اما زخمهای که به روح و روان زن وارد شده است تا سالیان سال عوارضش را به همراه خواهد داشت. عوارضی نظیر کاهش اعتماد بنفس ،افسردگی وترس از جنس مخالف و در مواردی هم باعث تعلل در تربیت فرزندان، طلاق ویا خودکشی می شود.
زنان هم با آزارهای همچون عیب جویی و بهانه جویی از مرد و یا خانواده او بی اعتمادی و چک کردن های بی مورد مرد و سلب آزادی هایش و… همسرانشان را از خانه فراری می دهند به طوری که آرامشی که مرد در خانه به دنبال آن است را در جای دیگر جست و جومی کند و این باعث از هم پاشیدگی کانون خانواده می شود.
پس چه خوب است که زن و شوهر به عقاید هم احترام بگذارند و زندگیشان را بر پایه ی اعتماد به هم بنا کنند. با احترام به هم و خانواده هایشان حرمتها را حفظ کنند و باعث از هم دریدن پرده حرمت بین خود نشوند و با خودخواهی ها و تعصبات کور کورانه زندگی را برای هم به جهنم تبدیل نکنند.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۳/۲۰
h. piran

نظرات  (۲)

با سلام مطلب زیبای شما در سایت همه با هم منتشر گردید.
لینک مطلب
http://baham91.ir/vdcjmae8.uqeyizsffu.html
با سلام
مطالب بسیار خوبی بود لذا با احترام لینک شدید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی